Wycieczki | Hotel Redyk Ski&Relax

Newsletter

Kamera

Wycieczki

1. Gubałówka

Długość trasy: 4,5 km (w jedną stronę)

Główne atrakcje trasy:

 • Obelisk Papieski na Furmanowej
 • kaplica św. Brata Alberta na Furmanowej
 • punkty widokowe na Tatry
 • Gubałówka
 • kolej linowo-terenowa

Jest to łatwa i urozmaicona wycieczka. Trasa biegnie „Szlakiem Papieskim” przez Ząb, Furmanową na Gubałówkę.

Gubałówka mierzy 1123 m n.p.m. To najbardziej popularna część Pasma Gubałowskiego, która jest znakomitym punktem widokowym na Tatry i Zakopane oraz pasmo Beskidu Wysokiego (Babia Góra 1725 m n.p.m.) i Gorców.

Gubałówka jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Znajdują się tutaj liczne restauracje, pizzerie, karczmy regionalne oraz atrakcje typu: jazda na quadach, jazda konna, parki linowe, zjeżdżalnia grawitacyjna, wyciągi krzesełkowe. Zimą uruchamianych jest wiele stoków narciarskich.

Z Gubałówki można zejść pieszo (trasa zajmuje ok. pół godziny) lub zjechać kolejką linowo-terenową do Zakopanego. Wysiadając na dolnej stacji znajdujemy się przy słynnym targu Pod Gubałówką, gdzie są liczne stoiska z pamiątkami i tradycyjnymi góralskimi wyrobami. Idąc tą drogą dochodzimy do najpopularniejszego deptaka w Polsce – Krupówek.

Czytaj więcej »

2. Bachledówka

Długość trasy: 6 km (w jedną stronę)

Główne atrakcje trasy:

 • Kościół Św. Anny w Zębie
 • punkty widokowe na Tatry, Gorce i Babią Górę
 • Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Bachledówce

Jest to łatwa wycieczka prowadząca do znanego na Podhalu miejsca pielgrzymek - Bachledówki.

Bachledówka to wzgórze (947 m n.p.m.) nad wsią Czerwienne, w środkowej części Pogórza Gubałowskiego. Jest to jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Tatry oraz Beskidy.

Na wzgórzu znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej nazywane podobnie jak samo wzniesienie Bachledówką.

W 1985 roku przystąpiono do budowy obecnej świątyni. Gospodarze z Czerwiennego zawieźli kamień węgielny do Ojca Świętego, aby go poświęcił.

Kościół na Bachledówce wyróżnia się piękną góralską snycerką. Świątynia została harmonijnie wkomponowana w górski krajobraz. Ołtarz, pulpit, konfesjonały i inne elementy wyposażenia wykonane są z różnego koloru drewna i bogato zdobione typowymi góralskimi motywami i wzorami geometrycznymi. Kościół został poświęcony przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego w sierpniu 1991 roku. Kościół jest dostępny dla zwiedzających, natomiast w przypadku gdyby był zamknięty można poprosić o klucze na plebani.

Częstymi gośćmi na Bachledówce byli: Prymas Polski Stefan Wyszyński, Kardynał Karol Wojtyła, Prymas Polski Józef Glemp.

Czytaj więcej »

3. Zakopane

Główne atrakcje miejsca:

 • Krupówki
 • Muzeum Tatrzańskie
 • targ Pod Gubałówką
 • zakopiańska starówka czyli ul. Kościeliska
 • Willa Koliba
 • stary kościółek oraz cmentarz na Pęksowym Brzyzku
 • sanktuarium na Krzeptówkach
 • Willa Oksza
 • Willa Atma
 • Teatr Witkacego
 • skocznie narciarskie

Ze względu na wielość atrakcji na wycieczkę możemy przeznaczyć cały dzień.

Zakopane to najbardziej popularne miasto turystyczne w Polce o wyjątkowym położeniu i niepowtarzalnym charakterze.

Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć od Krupówek – najsłynniejszego deptaku w Polsce, przy którym znajdują się liczne sklepy i karczmy regionalne. Idąc w dół dochodzimy do targu Pod Gubałówką, gdzie możemy kupić pamiątki i tradycyjne produkty spożywcze, takie jak: bundz, oscypki, korboce.

Będąc na Krupówkach nie sposób pominąć Muzeum Tatrzańskiego. Stała ekspozycja etnograficzna przedstawia rekonstrukcję chaty góralskiej, wraz z jej typowym podziałem na czarną i biała izbę, które wyposażone są w dawne sprzęty jakimi posługiwali się Górale w okresie XVIII i XIX wieku. Jest tam również ekspozycja przedstawiająca jak wyglądał kiedyś i jak wygląda dziś strój góralski, jakimi narzędziami się posługiwano oraz jakiej broni używano. Na drugim piętrze muzeum mieści się wystawa fauny i flory występującej na terenie Tatr i Podhala.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest ul. Kościeliska, zwana „zakopiańską starówką". Znajdują się tutaj zabytkowe góralskie chałupy z XIX wieku o oryginalnej drewnianej architekturze, m.in. dom rodzinny rodziny Wnuków (jeden z najstarszych w Zakopanem) wybudowany około 1850 roku. Pod numerem 12 znajduje się zagroda rodziny Gąsieniców Nawsiów, wybudowana około 1850 roku przez Jana Gąsienicę Walczaka. Trochę dalej znajduje się Willa Koliba, pierwszy dom w stylu zakopiańskim, dziś Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

Najstarszym zabytkiem sakralnym Zakopanego jest kamienna kaplica Gąsieniców zbudowana ok. 1800 roku. Obok kaplicy został wybudowany w 1851 roku kościół, którego wyposażenie stanowią drewniane rzeźby i obrazy ludowe z XIX w. oraz droga krzyżowa malowana na szkle. Obok kościoła znajduje się stary cmentarz zwany Pęksowym Brzyzkiem. Nazwa ta pochodzi od nazwiska Jana Pęksy, który podarował grunt na ten cel. W tym miejscu chowano osoby szczególnie zasłużone dla Zakopanego, Podhala i kraju. Spoczywają tutaj m.in.: Tytus Chałubiński (odkrywca Zakopanego), Jan Krzeptowski Sabała, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa - Tetmajer, Kornel Makuszyński oraz wiele znanych zakopiańskich rodów.

Ważnym punktem na mapie Zakopanego jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kościół wybudowano jako wotum za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Na ul. Krzeptówki pod numer 17 znajduje się chałupa zbudowana z końcem XVIII wieku, w której urodził się Jan Krzeptowski Sabała (1809-1893) - legendarny góral, spoczywający na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Do grona podhalańskich perełek architektonicznych możemy zaliczyć Willę Okszę oraz Willę Atmę. Domy te należały niegdyś do sławnych artystów naszego kraju. W chwili obecnej pełnią funkcję obiektów muzealnych.

Zakopane to miasto kultury i sztuki. Znajduje się tutaj wiele galerii oraz znany w całym kraju Teatr Witkacego.

Będąc w Zakopanem warto udać się pod skocznie narciarskie. Wielka Krokiew jest niewątpliwie najbardziej znaną skocznią nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Odbywające się tutaj zawody Pucharu Świata przyciągają tłumy kibiców, którzy tworzą niepowtarzalny klimat sportowego święta.

Czytaj więcej »

4. Chochołów, Witów

Odległość: 16 km

Główne atrakcje miejsca:

 • drewniana zabudowa wsi – zabytek klasy zerowej
 • neogotycki kościół św. Jacka
 • Muzeum Powstania Chochołowskiego
 • drewniany kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Witowie
 • drewniana kaplica św. Anny na Płazówce w Witowie
 • bacówka w Witowie

Jest to niezbyt długa ale bardzo interesująca wycieczka.

Chochołów to największa atrakcja turystyczna gminy Czarny Dunajec. Ten żywy skansen budownictwa regionalnego (zabytek klasy zerowej), wpisany na światową listę UNESCO, przyciąga rzesze turystów z całego świata. Chochołowskie zagrody budowane były na przełomie XVIII i XIX wieku z drewnianych płazów, w starym, podhalańskim stylu. Ponad sto z nich objętych jest opieką konserwatorską. W miejscowości tej warto zobaczyć Muzeum Powstania Chochołowskiego (znajdujące się w najstarszej chałupie) oraz prywatną izbę regionalną w domu numer 28. Na uwagę zasługuje również kościół parafialny wybudowany w stylu neogotyckim.

W sąsiedniej wiosce – Witowie znajduje się drewniany kościół Matki Boskiej Szkaplerznej i drewniana kaplica Św. Anny na Płazówce. Przy głównej drodze spotkamy bacówki, w których można zakupić oscypki, napić się żentycy (w gwarze góralskiej zyntyca) oraz podpatrzeć jak wygląda praca bacy i juhasów.

Czytaj więcej »

5. Dolina Białego

Długość szlaku: 2,5 km (w jedną stronę)

Główne atrakcje szlaku:

 • szumiący Biały Potok
 • liczne skałki dolomitowe
 • dorodny las bukowo – jodłowy
 • sztolnia uranowa
 • widok na szczyty reglowe i zbocza Długiego Giewontu

Jest to szlak krótki i niewymagający oraz bardzo urokliwy.

Wycieczka do Doliny Białego należy do bardzo przyjemnych, lekkich przechadzek. Dolina położona jest pomiędzy Krokwią a Sarnią Skałą. Początek szlaku znajduje się kilkaset metrów od Wielkiej Krokwi, przy Drodze pod Reglami,

Niepowtarzalny klimat doliny tworzą liczne mostki przecinające koryto Białego Potoku. Jest ona najładniejszą z dolin reglowych i najczęściej odwiedzaną przez turystów. Jej dodatkowym atutem jest bliska odległość od Zakopanego.

Szlak wiedzie przez wąską i głęboko wciętą dolinę o charakterze wąwozu, otoczoną bukowo–jodłowym lasem i wysokimi ścianami. Idąc szlakiem w pewnym momencie mijamy coś podobnego do jaskini. Jest to dawna, obecnie zagrodzona kratami, sztolnia.

Podczas spaceru w kilku punktach możemy nacieszyć oko pięknymi widokami na szczyty reglowe i zbocza Długiego Giewontu.

Żółty szlak, który wiedzie nas przez dolinę Białego w górnej jej części łączy się z czarnym szlakiem ścieżki nad Reglami. Z tego miejsca możemy udać się: do Doliny Strążyskiej (50 min.), na Kalatówki (1,20 godz.) lub w drogę powrotną.

Czytaj więcej »

6. Dolina Kościeliska

Długość szlaku: 9 km (w jedną stronę)

Główne atrakcje szlaku:

 • Brama Kontaka
 • Brama Kraszewskiego
 • Brama Raptawicka
 • Kościeliski Potok
 • Kapliczka Zbójnicka
 • Zbójnickie Okna
 • Hala Ornak

Jest to szlak dość długi ale ciekawy i łatwy do przejścia.

Dolina Kościeliska jest to druga co do wielkości dolina w polskiej części Tatr. Sławę swą zawdzięcza przede wszystkim urokowi, którym przyciąga turystów przez cały, okrągły rok. Wygodna w marszu, urozmaicona widokowo, z mnóstwem ciekawych miejsc, które warto zwiedzić.

Dolinę Kościeliską tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, którego ściany w trzech miejscach zbliżają się blisko do siebie. Są to tak zwane bramy: Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka.

Przez dolną część doliny przepływa rwący Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach. Idąc doliną mijamy murowaną Kapliczkę Zbójnicką z kopułą pokrytą gontami. Na kapliczce widnieje napis „Ave Marya” i emblematy górnicze – dwa skrzyżowane młotki. W lewym słupku bramki wejściowej ogrodzenia znajduje się rzeźbiona sylwetka zbójnika, w prawym górnika.

Naszą wędrówkę kończymy na Hali Ornak (1108 m n.p.m.), gdzie znajduje się jedno z najpopularniejszych tatrzańskich schronisk. Tam można odpocząć, zjeść gorące danie i wyruszyć w drogę powrotną.

Będąc w Dolinie Kościeliskiej możemy poszerzyć swoją wycieczkę o zwiedzanie Wąwozu Kraków, Stawu Smreczyńskiego lub jaskiń. Najbardziej popularną jest Jaskinia Mroźna, która jest jedyną oświetloną jaskinią w Polskich Tatrach.

Zwiedzając Dolinę Kościeliską możemy skorzystać z usług fiakrów, którzy stacjonują u jej wlotu.

Czytaj więcej »

7. Dolina Chochołowska

Długość szlaku: 10 km (w jedną stronę)

Główne atrakcje szlaku:

 • kulturowy wypas owiec
 • szałasy pasterskie
 • widok na Tatry Zachodnie
 • Potok Chochołowski
 • kaplica Św. Jana Chrzciciela
 • krokusy na wiosnę
 • Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Jest to szlak długi ale urozmaicony widokowo i wygodny w marszu.

Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną po polskiej stronie Tatr. Ma 35 km kw. i prawie 10 km długości. W 2/3 pokryta jest lasem, głównie świerkowym. Najpiękniej wygląda wiosną, kiedy całą porastają kwitnące krokusy.

Przez dolinę szerokim strumieniem przepływa Potok Chochołowski, którego początek znajduje się na stokach Wołowca.

Na Siwej Polanie ma miejsce kulturowy wypas owiec. Znajduje się tam kilka bacówek, w których skosztować możemy wyrobów z mleka owczego.

Z dna doliny pięknie widać Mnichy Chochołowskie, czyli pionowo sterczące skały skupione w grupę, wyglądem przypominające iglice skalne. Idąc w głąb doliny w oddali widzimy Rakoń, Wołowiec, Starorobociański Wierch oraz inne szczyty Tatr Zachodnich.

Sercem Doliny Chochołowskiej jest Polana Chochołowska, na której znajduje się największe schronisko górskie w całych Tatrach Polskich. W niedalekiej odległości od schroniska jest Kaplica św. Jana Chrzciciela oraz bardzo stare, drewniane chaty pasterzy, które zostały oznaczone znakami Światowego Dziedzictwa Kultury.

Zwiedzając Dolinę Chochołowską możemy skorzystać z usług fiakrów lub przejechać się ciuchcią do Polany Huciska (ok. połowa trasy), gdzie kończy się droga asfaltowa. Po Dolinie Chochołowskiej możemy również poruszać się rowerem.

Czytaj więcej »

8. Morskie Oko

Długość szlaku: 9 km (w jedną stronę)

Główne atrakcje szlaku:

 • wodospad „Wodogrzmoty Mickiewicza”
 • Dolina Rybiego Potoku
 • widoki na Tatry Wysokie
 • Morskie Oko

Jest to szlak długi i męczący ale wygodny do przejścia i atrakcyjny widokowo.

Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu na Palenicy Białczańskiej. Za wejściem do parku czekają powozy konne, którymi dojechać można do Włosienicy, skąd do Morskiego Oka pozostaje około 20 minut drogi pieszo.

Początkowo trasa biegnie płasko przez las, później nieco pod górę. Szeroka, asfaltowa droga prowadzi wzdłuż Doliny Białki, najpierw wzdłuż potoku, a następnie zdecydowanie powyżej jego koryta. Po niespełna kwadransie dochodzimy do ładnego miejsca widokowego, z którego doskonale widać najwyższy szczyt Tatr - Gerlach. Stoi tu opisująca okoliczne szczyty drewniana tablica - jedna z wielu ustawionych przy drodze do Morskiego Oka, która ma charakter ścieżki dydaktycznej. Idąc dalej docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza, dających się słyszeć ze znacznej odległości.

Wodogrzmoty Mickiewicza to trójkaskadowy wodospad utworzony na potoku Roztoka. Spośród trzech kaskad: Wodogrzmotu Wyżniego, Pośredniego i Niżniego jedynym dostępnym dla turystów jest Wodogrzmot Pośredni, który podziwiać można z mostu na drodze do Morskiego Oka.

Idąc dalej dochodzimy do miejsca, w którym asfaltowa droga zaczyna tworzyć liczne serpentyny wznosząc się w stronę Doliny Rybiego Potoku. Dolina Białki rozgałęzia się w tym miejscu na leżącą po słowackiej stronie Dolinę Białej Wody oraz prowadzącą w stronę Morskiego Oka Dolinę Rybiego Potoku. Spływające tymi dwoma dolinami potoki łączą się tworząc potok graniczny - Białkę.

Docierając do Włosienicy, skąd dzieli nas już tylko około 20 minut do schroniska nad Morskim Okiem, coraz lepiej widać masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną i Mnichem. Dalej droga wiedzie pod niebezpiecznym zboczem Opalonego Wierchu (2115 m n.p.m.), które wznosi się po naszej prawej stronie. Zboczem tym zimą schodzą potężne lawiny śnieżne.

Zbliżając się do schroniska, naszym oczom ukazuje się piękny widok Morskiego Oka i otaczających go szczytów Tatr Wysokich, nad którymi królują Rysy. Kto jeszcze ma siły, może obejść w koło Morskie Oko lub podejść do Czarnego Stawu. Stąd rozpościera się piękny widok na Morskie Oko wraz ze schroniskiem oraz z drugiej strony na Rysy. Czas przejścia to około 1 godzina w jedną stronę.

Czytaj więcej »

9. Kasprowy Wierch

Czas przejścia: 2,5 godziny (w jedną stronę)

Główne atrakcje szlaku:

 • Kuźnice
 • kolej linowa na Kasprowy Wierch
 • Myślenickie Turnie
 • szczyt Kasprowego Wierchu
 • obserwatorium meteorologiczne
 • widoki na Tatry, Beskidy, Podhale

Jest to szlak średniej długości o skalistym, dosyć stromym podejściu, z możliwością wyjazdu kolejką.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach, gdzie znajdują się warte uwagi zabytkowe zabudowania dworsko-pałacowe wraz z otaczającym je parkiem. Z Kuźnic na Kasprowy Wierch możemy pójść pieszo wybierając szlak zielony lub wyjechać kolejką na sam szczyt. Trasa przejazdu składa się z dwóch odcinków: z Kuźnic (1027 m n.p.m.) na Myślenickie Turnie (1352 m n.p.m.) i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch(1959 m n.p.m.). Kolejka pokonuje trasę w ok. 25 minut. W budynku stacji górnej kolei linowej znajduje się restauracja, bar, stanowisko ratowników TOPR. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Tatr polskich i słowackich.

Nad górną stacją kolei linowej znajduje się obserwatorium meteorologiczne wybudowane w latach 1936-1937. Jest to najwyżej położony budynek w Polsce.

Będąc na szczycie widzimy przepiękną panoramę Tatr Zachodnich z Giewontem, Tatr Wysokich nad którymi dominuje Świnica, a w dole widzimy Podhale zamknięte pasmem Beskidów, Gorców i Pienin.

Z Kasprowego Wierchu można wyruszyć w dalszą wędrówkę w stronę Giewontu, Świnicy lub udać się w drogę powrotną żółtym szlakiem do Doliny Gąsienicowej, a stamtąd dalej do Kuźnic.

Czytaj więcej »

10. Giewont

Czas przejścia: 3 godziny (w jedną stronę)

Główne atrakcje szlaku:

 • Kuźnice
 • Pustelnia Brata Alberta
 • Kalatówki
 • Krzyż na Giewoncie
 • zachwycające widoki

Jest to szlak średniej długości o skalistym, dosyć trudny i bardzo stromym podejściu. W końcowej fazie zamontowano łańcuchy.

Wędrówkę zaczynamy w Kuźnicach, gdzie znajduje się ciekawa, stara zabudowa dworsko-pałacowa. Dalej, po tak zwanych kocich łbach, podążamy niebieskim szlakiem w kierunku Pustelni Brata Alberta. Jest to niewielki, drewniany budynek, wybudowany w 1901 roku, jako pomieszczenie dla księży, odprawiających msze święte w pobliskiej kaplicy. Stamtąd kierujemy się na Polanę Kalatówki. Wiosną możemy tam podziwiać uroki tatrzańskiej przyrody w postaci wszechobecnych krokusów.

Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Hala Kondratowa. W drewnianym schronisku możemy się posilić i chwilę odpocząć przed dalszą wyprawą. Z tego miejsca pozostaje do przejścia ok. 1 godzina i 40 minut drogi. Od schroniska szlak prowadzi początkowo łagodnie pod górę jednak z upływem czasu podejście staje się coraz bardziej strome. W końcowej fazie zamontowano łańcuchy, aby ułatwić wejście na sam wierzchołek góry.

Giewont mierzy 1895 m n. p. m. i jest to najbardziej rozpoznawany szczyt Polskich Tatr, ze względu na swój kształt, którym przypomina śpiącego rycerza. Jest to równocześnie szczyt najbardziej utożsamiany z Zakopanem.

Na Giewoncie znajduje się metalowy krzyż o wysokości 17,5 m. z czego 2,5 m. jest wkopane w skałę. Krzyż została wzniesiony w 1901 roku przez górali, którzy wszystkie elementy potrzebne do jego zbudowania wynieśli na plecach.

Ze szczytu góry roztacza się przepiękny widok na Tatry (między innymi na Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy), przed sobą mamy zaś przepaść, w której widzimy miasto Zakopane a za nim całe Podhale.

W drogę powrotną możemy udać się tą samą trasą lub wybrać szlak prowadzący przez Dolinę Strążyską.

Czytaj więcej »

11. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Odległość: ok. 40 km

Główne atrakcje miejsca:

 • 25 ekspozycji obrazujących życie różnych warstw społecznych na przestrzeni od XVIII do XX wieku
 • Sołtysi Dwór Moniaków z wnętrzami archaicznymi z XVII wieku
 • budynki dawnego przemysłu wiejskiego: kuźnia, tartak, olejarnia, folusz
 • w większości chałup wystawy tematyczne, np. warsztat tkacki, wesele orawskie
 • przecinające park górskie strumienie
 • możliwość wzięcia udziału w zajęciach (np. malowanie na szkle), konkursach oraz imprezach organizowanych przez Muzeum

Jest to bardzo ciekawa wycieczka obrazująca życie górali orawskich w dawnych czasach. Na wycieczkę proponujemy przeznaczyć pół dnia.

Orawski Park Etnograficzny to malowniczo położony skansen u stóp Babiej Góry, we wsi Zubrzyca Górna. Tutaj możemy zapoznać się z budownictwem i kulturą mało znanego polskiego regionu, jakim jest Orawa. Położona na pograniczu Polski i Słowacji, pomiędzy Podhalem a Liptowem, w XVI wieku była zasiedlona przez pasterzy wołoskich z Karpat Wschodnich i rolników z Małopolski. W efekcie zderzenia kulturowego wytworzyła się na tym terenie wyjątkowo ciekawa kultura regionalna. Umieszczone w rozległym parku budynki, obrazują życie i obyczaje chłopów o różnym statusie materialnym oraz życie szlachty. W większości chałup urządzone zostały wystawy tematyczne: wesele orawskie (chałupa Dziubka z Kotliny Orawsko-Nowotarskiej), warsztat tkacki (chałupa Paś-Filipka z Jabłonki) i wiele innych, pozwalające poczuć atmosferę dawnego życia wiejskiego tego regionu. Oprócz przeróżnych zagród, znajdziemy tu również budynki przemysłu tj. folusz, kuźnia, olejarnia i tartak. Wyjątkowego uroku dodają skansenowi przecinające go górskie strumienie.

Istotnym obiektem muzeum jest dworek wchodzący w skład zagrody Moniaków, którego najstarsze skrzydło pochodzi z XVII wieku. Jest to zespół dworski złożony z dworku, stodół oraz pięknie zadrzewionego parku. Dworek jest przykładem dawnego budownictwa z podziałem na „czarną izbę” i „białą izbę” .

Po skansenie oprowadzi Państwa przewodnik bez dodatkowych opłat. Można również wziąć udział w zajęciach z regionu (np. malowanie na szkle, robienie ozdób z bibuły czy orawskich zabawek szmacianych) oraz w imprezach, wystawach i konkursach organizowanych przez Muzeum.

Czytaj więcej »

12. Spływ Przełomem Dunajca

Odległość: ok. 55 km

Główne atrakcje wycieczki:

 • spływ tratwami sterowanymi przez flisaków
 • malowniczy Przełom Dunajca
 • widok na Trzy Korony

Bardzo atrakcyjna wycieczka odbywana w nietypowy, ciekawy sposób.

Przełom Dunajca jest uważany za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Stanowi on pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie, gdzie na długości 9 km siedmiokrotnie gwałtownie skręca. Trzy zakręty przekraczają kąt 130°, a wysokość urwistych, wapiennych ścian sięga od 300 do 500 metrów ponad lustro wody. Powstanie Przełomu jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak podania ludowe na ten temat. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Inna legenda mówi o Ferkowiczu, ścigającym króla wężów, który uciekając wytarł swym cielskiem wąwóz, wytyczając drogę rzece.

Spływ Przełomem Dunajca rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kątach. Znajdują się tam parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe.

Istnieją dwa warianty spływu: do Szczawnicy (czas spływu ok. 2 godz. 15 min.) albo do Krościenka (czas spływu ok. 2 godz. 45 min.). Spływ odbywa się na drewnianych tratwach sterowanych przez pienińskich flisaków przyodzianych w regionalne stroje. Podczas spływu rozkoszujemy się pięknymi widokami wapiennych skał, fascynującą ciszą i niespotykanym nigdzie indziej bogactwem przyrody. Płynąc tratwami naszą uwagę zwrócą najwyższe szczyty Pienin, między innymi Trzy Korony.

Po zakończeniu spływu można zwiedzić Szczawnicę lub Krościenko (w zależności od tego, gdzie zakończymy spływ)a w drodze powrotnej Zamek w Niedzicy, zaporę na Jeziorze Czorsztyńskim, ruiny zamku w Czorsztynie czy zabytkowy kościół w Dębnie (zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO).

Czytaj więcej »

13. „Dookoła Tatr”

Długość pętli: ok. 210 km

Główne atrakcje trasy:

 • wspaniałe widoki na Tatry
 • najstarsze uzdrowiska tatrzańskie
 • Stary Smokowiec
 • Szczyrbskie Jezioro
 • zabytkowe budowle
 • skanseny
 • urozmaicony krajobraz

Jest to trasa całodniowa, prowadząca przez najpopularniejsze tatrzańskie uzdrowiska Słowackie i najpiękniejsze widokowo tereny Tatr.

Samochodem udajemy się na Łysą Polanę, gdzie przekraczamy granicę Polsko-Słowacką. Miejscowość Łysa Polana po stronie Słowackiej liczy zaledwie kilka domów. Dalej wjeżdżamy na tzw. „Drogę Wolności”, która prowadzić nas będzie aż do miejscowości Szczyrbskie Jezioro, położonej na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie.

Jadąc drogą nr 67 odsłania się nam niezwykle malowniczy widok na Tary Bielskie z imponującymi przepaścistymi zboczami Murania. Kilkoma stromymi zakosami podjeżdżamy na Ździarską Przełęcz usytuowaną między Tatrami Bielskimi a Magurą Spiską. Nieco dalej jest parking, z którego rozciąga się widok na główne grzbiety Tatr Bielskich. Na zachodzie widać Nowy Wierch i Hawrań, nieco dalej Płaczliwą Skałę, a na wschodzie Bujaczy Wierch.

Droga prowadzi nas dalej do Ździaru. Jest to jedna z największych miejscowości pod Tatrami powstała na przełomie XVI i XVII wieku, kolonizowana w znacznej mierze przez ludność pochodzenia polskiego. Jadąc dalej droga wchodzi w dolinę Kotliny usytuowaną między zboczami Palenicy Lędackiej a Bujaczym Wierchem i Tokarnią.

Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, na którym skręcamy w prawo na trasę nr 537 i po chwili wjeżdżamy do centrum uzdrowiska Tatrzańska Kotlina. Miejscowość ta powstała jako zaplecze turystyczne dla odkrytej w 1881 roku malowniczej Jaskini Bielskiej. Dalej jedziemy w kierunku Tatrzańskiej Łomnicy. Jest to największa miejscowość pod Słowackimi Tatrami, ośrodek turystyczny, narciarski i kulturalny położony u stóp masywu Łomnicy (2632 m n.p.m.). Wyjeżdżamy z Tatrzańskiej Łomnicy w kierunku Szczyrbskiego Jeziora. Mijamy niewielkie uzdrowisko Tatrzańska Leśna i dojeżdżamy do Smokowca.

Smokowiec to renomowane uzdrowisko o przeszło 200 letniej tradycji. Centrum uzdrowiska stanowi Stary Smokowiec. Jadąc przez miasto mijamy jeden z najstarszych zabytkowych budynków – drewnianą, przeszło 150-letnią Willę Flora, w której mieści się teraz galeria sztuki i wznoszący się po prawej stronie drogi secesyjny Grand Hotel wybudowany w 1904 roku.

Dalsza trasa wiedzie przez Tatrzańską Polankę, skąd prowadzi szlak na najwyższy szczyt Tatr – Gerlach. Z pobliskiego parkingu przy szosie roztaczają się wspaniałe widoki na masyw Gerlachu i Kończystej. Po przejechaniu jeszcze kilku kilometrów docieramy do Szczyrbskiego Jeziora. Główną atrakcją tego miejsca jest jezioro, które dało nazwę całej miejscowości. Jest piątym co do powierzchni jeziorem tatrzańskim.

Niebawem opuszczamy teren Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i wjeżdżamy na Liptów. Na horyzoncie pojawia się pasmo Tatr Niżnych z dobrze widocznymi narciarskimi trasami zjazdowymi. Mijamy miejscowość Przybylina (wioska z XIII wieku). Z szosy dobrze widać 2 kościoły – neoromański ewangelicki z 1901 roku i neobarokowy katolicki z 1910 roku.

Jadąc dalej dojeżdżamy do Liptowskiego Hradku, gdzie skręcamy na drogę nr 18 w kierunku Liptowskiego Mikulasza. Miasto usytuowano w centrum Kotliny Liptowskiej, na przedpolu Zachodnich i Niżnych Tatr. Osadnictwo na tym terenie istnieje już 4 tysiące lat. W 1713 roku sądzono tutaj zbójnika Juraja Janosika, skazanego na śmierć przez powieszenie na haku na szubienicy za poślednie ziobro. Jego historię możemy poznać odwiedzając znajdujące się tu muzeum Janosika. Największym zabytkiem Liptowskiego Mikulasza jest gotycki katolicki Kościół Św. Mikołaja z około 1280 roku.

W Liptowskim Mikulaszu wjeżdżamy na drogę nr 584. Jedną z wiosek, które mijamy podczas dalszej podróży są Liptowskie Maciejowce. Za wioską droga wznosi się na Kwaczańską Przełęcz. Tutaj na wysokości ok. 1110 m n.p.m. znajduje się parking, na którym warto przystanąć. Z przełęczy między Ostrym Wierchem Kwaczańskim a Golicą Huciańską rozciąga się wspaniały widok na Liptów i Liptowską Marę. Na zachodzie widzimy pasmo Gór Choczańskich.

Jadąc dalej pasmem Tatr Zachodnich mijamy Przełęcz Huciańską i wjeżdżamy na Orawę. Teraz już niemal po płaskim terenie, dojeżdżamy do orawskiej wioski Zuberec położonej w pobliżu Rohaczy. Tam na Polanie Brestowa usytuowany jest ciekawy skansen – Muzeum Wsi Orawskiej.

Jadąc wzdłuż potoku Zimna Woda Orawska wjeżdżamy na przedmieścia Podbieli. Po lewej stronie mijamy Białą Skałę, która miejscowości dała nazwę, a na której według podań stał w średniowieczu zamek templariuszy. W Zimnej Wodzie skręcamy na drogę nr 59 w kierunku Twardoszyna i Trsteny.

W Trstene skręcamy na drogę nr 520 w kierunku przejścia granicznego w Suchej Horze. Po prawej stronie przy dobrej widoczności malowniczo rysują się szczyty Słowackich Tatr Zachodnich, po lewej Beskidy z kulminującą Babią Górą. Przejeżdżając przez przejście graniczne znajdujemy się w Chochołowie, zabytkowej wiosce Podhala.

Czytaj więcej »
Schowaj treść Do góry
Pokaż treść
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij